NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Kraków drugi w Europie w międzynarodowych usługach

Kraków po raz kolejny znalazł się w pierwszej dziesiątce miast oferujących najlepsze warunki dla usług biznesowych na świecie. W zeszłym roku był sklasyfikowany na 9. miejscu, w tym roku zajął 8. pozycję.

- Kraków w Europie rywalizuje tylko z Dublinem. Poza tym w rankingu wyprzedzają nas głównie miasta indyjskie, takie jak Bangalore, Mumbai czy Delhi - mówi Wojciech Mach, dyrektor zarządzający Luxoft w Europie Centralnej, jednej z najszybciej rozwijających się firm usług IT na świecie, która w Krakowie ma swoje kluczowe centrum w regionie. - Polska wyspecjalizowała się w zadaniach wymagających wiedzy, umiejętności i dobrego rozumienia zachodniego klienta. Patrząc na inne miasta w czołówce rankingu, trzeba jednak powiedzieć, że musimy popracować mocniej nad naszą innowacyjnością. To najbardziej kuleje. A raport właśnie te obszary wskazuje, jako kluczowe, podkreśla.

Stolica Małopolski została uznana za doskonałe miejsce dla międzynarodowych usług ze względu przede wszystkim na dostępność dobrych specjalistów, atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu, efektywność kosztową i wysoką jakość życia. Cieszy wynik Warszawy, która zajęła czwarte miejsce ze wszystkich miast europejskich, plasując się w sumie na 23. pozycji. Praga znalazła się na miejscu 17. W pierwszej dwudziestce piątce najlepszych miast znajdziemy jeszcze Budapeszt (25.).

Jak wynika z danych ABSL, w Krakowie w sektorze usług dla biznesu pracuje już 55 800 osób. Miasto jest wciąż liderem w Polsce, zatrudniając blisko co czwartą osobę pracującą w tym sektorze w naszym kraju (w sumie 244 000 etatów).

Niedawno Polska znalazła się również w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków wskazywanych przez inwestorów zagranicznych w badaniu EY. Usługi biznesowe, w tym IT, należą do najszybciej rozwijających się obszarów takich inwestycji. Dalszy rozwój Polski, jako najbardziej atrakcyjnej lokalizacji dla usług, zależy przede wszystkim od dostępności kadr. Nasz rynek pracy przestaje wystarczać, potrzebujemy napływu specjalistów zza granicy.

- Polska po 25 latach transformacji jest w szczęśliwej sytuacji, że dołączyła do krajów umiejących przyciągnąć zagranicznych specjalistów. Utrzymanie pozytywnego saldo powinno być priorytetem polityki gospodarczej, podsumowuje Ulrich Schwendimann, dyrektor zarządzający Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.

 

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: